Allseеds: Медіація для Михаїла Саакашвілі

М. Саакашвілі 22 квітня 2016 року у Києві на Українському інфраструктурному форумі заявив: "Я виступив з ініціативою створити медіацію. Василь Кисіль призначений медіатором і його рішення буде остаточним рішенням і нашої адміністрації і обох компаній… це отримає силу адміністративного рішення".

 

…Після введення в експлуатацію швейцарським інвестором - компанією "Олсідз Блек Сі", у порту Южний  у 2013 році  Терміналу рослинних олій потужністю 45 000 м3, а у липні 2015 року – мультифункціонального Олійно-екстракційного заводу потужністю 2400 тонн/добу переробки соняшнику, наступним етапом у реалізації масштабного інвестиційного проекту компанії до 2021 року мало б стати  нарощування переробки олійних культур до 10 000 тонн/добу із паралельним будівництвом власного причалу із терміналом для експорту олій, власних та партнерських  шротів та зерна. Загальний обсяг інвестицій – до 600 млн. доларів США.

Присутній на урочистому відкритті підприємства 16 липня 2015 року голова Одеської ОДА М.Саакашвілі заявляв: "…в Україні існує монополія на ринку морпортів — власники приватних причалів працюють на картельній угоді та не пускають інші компанії. Це ускладнює інвестиції в регіон, збільшує вартість продукції та створює проблеми для ефективної роботи". Він вимагав від Адміністрації морських портів України надати дозвіл Allseeds на будівництво причалів у порту Южний, заявивши: "Будь ласка, дайте цьому заводу дозвіл на причал, землю ми знайдемо. Але, будь ласка, не треба весь час захищати маленьку мафію, яка завжди тут орудувала. Дайте причал і можливість вийти тим, хто реально вкладає гроші та створює робочі місця".

На реалізацію свого інвестплану компанія у липні 2015 року звернулася  до Одеської облдержадміністрації  із проханням про погодження розробки проекту землекористування для будівництва зазначених об'єктів портової інфраструктури.

Однак, всупереч чинному законодавству України, швейцарський інвестор - компанія "Олсідз Блек Сі", такого погодження, а отже і можливості подальшого інвестування, до цього часу не отримала, натомість прибережні землі під три вільні причали  (№№ 11, 12, 12-а) були поспішно, наприкінці 2015 року, віддані Одеською облдержадміністрацією ТОВ "Енерго Продукт ЛТД", афілійованому з Олегом Бахматюком, а раніше іншому його підприємству  у порту Южний  була виділена земля під будівництво двох причалів - №№ 25 та 25-а.

Після цього компанія "Олсідз Блек Сі", віддана прозорості і публічності у своїй діяльності,  змушена була захищати свої інтереси у судовому порядку.

Судові (юридичні) процеси, що відбулися у 2016 році щодо зазначених спірних земельних ділянок у порту Южний, повністю підтвердили справедливість правової позиції компанії "Олсідз Блек Сі" і її незаперечне право на отримання земельної ділянки.

1. За позовом компанії "Олсідз Блек Сі" Господарський Суд Одеської області 29 червня 2016 року у справі № 916/1237/16 вирішив: 

Визнати незаконним та скасувати рішення № 90-VII від 29 грудня 2015 р. Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області «Про затвердження проекту землеустрою та передачу в довгострокову оренду строком на 49 років земельної ділянки Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕНЕРГО ПРОДУКТ ЛТД» для будівництва, обслуговування та експлуатації об’єктів інженерно-транспортної інфраструктури морського транспорту на території с. Визирка Визирської сільської ради Комінтернівського району Одеської області.

Визнати недійсним на майбутнє договір оренди земельної ділянки (кадастровий №5122780500:01:003:0448), розташованої на території с. Визирки Комінтернівського району Одеської області, загальною площею 5,4942 га, який 18 січня 2016 року укладено ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЕНЕРГО ПРОДУКТ ЛТД» (ідентифікаційний код (код ЄДРПОУ): 32497213, адреса місцезнаходження: 67550, вул. Одесько-Миколаївське шосе, 34, смт. Нові Білярі, Комінтернівський район, Одеська область) та ВИЗИРСЬКОЮ СІЛЬСЬКОЮ РАДОЮ КОМІНТЕРНІВСЬКОГО РАЙОНУ ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ (ідентифікаційний код (код ЄДРПОУ): 04378669, адреса місцезнаходження: 67543, вул. Чапаєва, 56, с. Визирка, Комінтернівський район, Одеська область).

2. За позовом ДП "Адміністрація морських портів України" (третя особа – ТОВ "Олсідз Блек Сі") та за участі Генеральної прокуратури України Одеський Апеляційний Адміністративний Суд 1 червня 2016 року у справі № 815/13/16 постановив:

Скасувати розпорядження  Одеської обласної державної адміністрації від 13.11.2015р. №773/А-2015 «Про надання дозволу ТОВ «Енерго Продукт ЛТД» на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту).

Скасувати розпорядження Одеської обласної державної адміністрації від 16.01.2016р. №21/А-2016 «Про надання земельної ділянки ТОВ «Енерго Продукт ЛТД» в оренду на 49 років для розміщення та експлуатації будівель і споруд морського транспорту на території Новобілярської селищної ради Комінтернівського району Одеської області (за межами населеного пункту).

3. Згідно із медіацією, запропонованою сторонам спору самим головою Одеської ОДА М.Саакашвілі, здійсненою авторитетним українським юристом Василем Кисілем у відповідності до європейської практики медіації (Директива ЄС № 2008-52 від 21.05.2008 року "Про деякі аспекти медіації в цивільних і господарських взаємовідносинах") мотиви, якими керувалася Одеська ОДА, відмовляючи компанії "Олсідз Блек Сі" у наданні земельної ділянки (відсутність договорів сервітуту), "є абсолютно необгрунтованими і безпідставними", а надання земель ТОВ "Енерго Продукт ЛДТ, яке звернулося з аналогічною заявою на 1.5 міс. пізніше, ніж "Олсідз Блек Сі", "має ознаки антиконкурентних дій з боку Одеської обласної державної адміністрації, що надала  ТОВ" Енерго Продукт ЛДТ "антиконкурентні переваги".

____

М.Саакашвілі 22 квітня 2016 року у Києві на Українському інфраструктурному форумі заявив, цитата: "Я виступив з ініціативою створити медіацію, ...обидві сторони погодилися. Василь Кисіль, який для мене... найавторитетніший юрист в Україні, найпорядніший, якого я зустрічав, ...призначений медіатором і його рішення буде остаточним рішенням і нашої адміністрації і обох компаній. Медіація дасть результат і... це отримає силу адміністративного рішення".

До цього ж губернатора спонукає і медіатор спору, за іронією долі його учитель, професор Василь Кисіль, який у своєму Звіті зазначив, цитата:

"Досягнення компромісу та згоди між сторонами можливе, але для цього Одеська обласна державна адміністрація повинна зайняти позицію не спостерігача, а сторони, зацікавленої у справедливому, законному, конкурентному вирішенні цієї проблеми, керуючись загальнодержавними… інвестиційними інтересами".

В компанії "Олсідз Блек Сі" сподіваються, що голова Одеської ОДА М.Саакашвілі буде якнайшвидше виконувати ці настанови та свої обіцянки, висловлені у його гучних заявах.

Для цього у нього є усі підстави!

 

Прес-центр